EMEP, “Fındık İçin Savaşırız Diyenler, Neredesiniz?”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Gülerin “Fındık için savaşırız” sözünü yerine getirmesi çağrısı yaparak, “Fındık üreticileri şov değil, çözüm bekliyor.” dedi.

04.09.2022
113
EMEP, “Fındık İçin Savaşırız Diyenler, Neredesiniz?”

TMO’nun açıkladığı 52 TL’nin de yetersiz olduğunu belirten Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler TMO’nun fiyatından üreticilerin memnun olduğunu söylese de doğru değil. Başkan iktidarını korumak için algı operasyonu yapıyor. Fındık için savaşacağı konusunda basında çıkan değerlenmesi sonrası, kılıç kalkan kuşanıp üreticilerin önüne geçeceğini, yerli ve yabancı tarım gıda tekellerine karşı FINDIK MEYDAN MUHABERESİ yapacağını sandık ancak ses kesildi. Sanırım Başkan kılıç kalkan bulamadı.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Konuşmak yetmiyor

Poyraz, Başkan Hilmi Güler’e seslenerek, “Başkan olarak belediyeciliğinizle uğraşın. Ordu’yu betonlaştırmayın, ranta açmayın. Yaşanabilir bir Ordu için çalışın” diyerek şunları söyledi. “Başkan Güler, ‘Ordulular devletin alımlarından ve fiyatlarından memnun ama bunu aşağıya çekmeye çalışan yapılardan da şikâyet ediyorlar…Fındığı birkaç spekülatörün insafına bırakamayız. Buna yeni bir boyut  kazandıracak çalışmalar içindeyiz.’ demiş. Açıklamayı yaptığı günden bugüne değişen bir şey yok. İktidar yetkililerinden konuşma değil, uygulama beklenir. Üreticinin emeğini, ürününü ucuza almanın yolunu açan yasal düzenlemeyi yapan sizlersiniz; şimdi de ortaya çıkıp suçu yalnızca yerli ve yabancı tekellere yüklüyorsunuz. Yemezler. Suçlu, AKP iktidarıdır. Haydi bakalım, yerli ve yabancı tarım ve gıda şirketlerinin ucuza fındık almaları nedeniyle nasıl bir yaptırım uygulayacaksınız. Fındık üreticileri şov değil, çözüm bekliyor.” dedi.

Bugünü yıllar önce gördük, anlattık

Fındıkta yaşanan sorunun başlangıcının kooperatifleri işlevsiz hale getiren yasanın çıkarılmasıyla hızlandığını vurgulayan Poyraz, “Bugünkü sıkıntının yaşanacağını, fındıkta tarım ve gıda tekellerinin egemen olacağını, sözleşmeli tarıma geçişin başlatılacağını anlattık. Acaba OBB’nin oluşturduğu fındık toplama şirketi sözleşmeli tarıma hazırlık için miydi? Çözümün üretici köylülerinin ürünleri hakkında söz sahibi olabileceği yasa değişiklikleriyle olacağını da vurguladık. Ancak iktidarlar tarım ve gıda tekellerinin çıkarına göre yasal düzenlemeler yaptığı için üretici köylüler mağdur edildi. Maden öyle Başkan Güler önce alivre satış yapanları açıklasın, yaptırım uygulasın. O nedenle Başkan Hilmi Güler bildiği halde bilmezlikten gelerek suçlarını gizleyemez. Başkan Hilmi Güler kılıcını kalkanını kuşansın onu yalnız bırakmayız. Yeter ki, tarım ve gıda şirketlerinin egemenliğine karşı savaşsın, üretici lehine yasa değişikliğini istesin.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.