Akkuş Belediyesi: “Yaşanan Yanlış ve Üzücü Olay Vicdana Aykırı”

Akkuş Belediye Başkanlığı, son günlerde özellikle sosyal medyada yer alan ve belediye ekiplerinin bir köpeği temizlik aracında çöp yığınlarının içinde taşıdığına yönelik paylaşılan görüntülere açıklık getirdi. Yapılan bilgilendirmede, aslında kuduz endişesiyle ihbar edilen can dostun bölgeden uzaklaştırılması ve tedaviye götürülmesi amaçlanırken taşıma olayının tasvip edilmeyecek bir biçimde gerçekleştirildiği ifade edildi. Akkuş Belediyesi’nin hayvanlara olan duyarlılığına vurgun yapılan açıklamada, üzücü olayla ilgili soruşturma başlatıldığı, can dost için de gerekli tedavilerin yapıldığı belirtildi.

05.10.2022
80
Akkuş Belediyesi: “Yaşanan Yanlış ve Üzücü Olay Vicdana Aykırı”

İlgili açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“04 Ekim Salı günü sosyal medya hesaplarından paylaşılan kesinlikle tasvip etmeyeceğimiz görüntü için öncelikle tüm kamuoyundan özür diliyoruz.

Belirtmek isteriz ki Akkuş Belediyemiz doğayı beraber paylaştığımız can dostlarımızın her zaman yanındadır. Yazın sıcak günlerinde vatandaşlarımızı bilinçlendirerek herkesin kapısının önüne su kabı koymasını, kışın ise İlçe Kaymakamlığımız ile birlikte can dostlarımızın yoğun olduğu yerlere mamalarını bırakacak şekilde planlamalarımızı yaparak üzerimize düşen görevleri hakkıyla yapmaktayız. Ayrıca yapılan tespitler ve gelen ihbarlar üzerine hasta olan can dostlarımızı Büyükşehir Belediyesi ekiplerimizden destek isteyerek kendilerine teslim ediyor ve tedavisinin ardından ilçemizde eski yaşam alanlarına geri bırakıyoruz.

Tüm bu çaba ve gayretlerimize rağmen 4 Ekim Salı günü gerçekleşen üzücü olayla ilgili kamuoyunu aydınlatma gereği hasıl olmuştur.

Bahse konu olay Salman mahallemizde gerçekleşmiştir. Salman Aile Sağlığı Merkezi önünde duran ve Aile Sağlığına gelen insanların yoldan geçen temizlik aracını durdurarak, Can dostumuzun kuduz olduğunu iddia ederek köpeğin burada tehlikeli olduğunu, bu sebeple uzaklaştırmasını talep etmiştir. Belediyemiz personeli son derece “yanlış, üzücü ve belediyemizin yaklaşımını sergilemeyecek” bir yöntemle can dostumuzu en yakın boş bir alana taşıyarak ilçe belediyemizdeki yetkililere bilgi vermiş ve ilgili birimimiz büyükşehir belediyemizden konu ile ilgili veteriner hekim desteği talep etmiştir.

Bu sabah Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınak görevlilerine Can Dostumuz tedavisi yapılmak üzere teslim edildi. İlçe belediyemiz kesinlikle hem mevzuata hem de vicdana aykırı olan “uyutma, kaderine terk etme” anlayışı içerisinde asla olmamıştır.

Diğer taraftan konu ile alakalı amirlerine bilgi vermeyerek sorumluluk alıp can dostumuzun belediyemizin ilgili biriminden habersiz üzücü bir şekilde “taşınması” olayı ile ilgili idari soruşturma başlatıldığını ve sorumlular hakkında gerekli tahkikatın yapıldığını kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.